Ana sayfa Sağlık Zayıf İnsanların Sağlıklı Kilo Alması İçin Püf Noktaları

Zayıf İnsanların Sağlıklı Kilo Alması İçin Püf Noktaları

0
PAYLAŞ
Zayıflık, kronik hastalıkların, yeme bozukluklarının ve yetersiz beslenmenin sonucu oluşabilmektedir. Zayıf kişilerin direnci daha düşüktür. Daha kolay hasta olur ve iyileşme süreleri daha uzundur.
Kilo almak için neler yapılmalı? Nasıl Beslenilmeli? Kilo alımında yardımcı olacak öneriler neler? Bütün bu konular hakkında yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Aşırı kilo ve obezite hastalıklar için davetiye oluşturmaktadır. Çok zayıf olmakta hastalıklara davetiye çıkarıp kronik hastalıkları tetikleyebilir.

Eğer zayıflığın nedeni besinlerin vücutta gösterdiği reaksiyon ile alakalı bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, diyet sonuç vermez. Eğer bu durum tam tersi ise diyet sonuç verir.

Sağlıklı Kilo Almanın Püf Noktaları

Abur cubur olarak bilinen yiyecekleri tüketmek kilo almak için uygun bir yol değildir. Bu tarz besinler sağlıksız ürünler ve doymamış yağ içeröektedir.

Sağlıklı bir şekilde protein almak için et, balık, tavuk, kuru baklagiller ve fındık gibi gıdalar tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir şekilde karbonhidratlar almanın yolu meyve, sebze ve tahıl ürünlerdir.

Eğer günlük enerji alımını arttırmak istiyorsanız, enerji sağlıklı gıdalardan temin edilmelidir. Yağ grubundan omega-3 içeriği fazla olan balık, keten tohumu veya ceviz tüketilmelidir.

Toz ürünler ise suyla, meyve suyu veya sütle karıştırılarak tüketilebilir.

Kilo Alırken Beslenmenizde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Ana öğünlerinizde süt grubu, et grubu, tahıl grubu, sebze ve meyve grubundan en az bir tanesinin olmasına özellikle özen gösterin.

Yağlı gıdalar mide içinde sindirimi uzun sürdüğünden tokluk hissi yaratır. Bu nedenle kilo alma sürecinde kızartma ve çok yağlı gıdaların bulunmaması gerekmektedir. Etli yemekler yağsız olarak hazırlanmalıdır. Aşırı yağlı gıdalardan diyet süresince uzak kalınmalıdır..

Günde 3 büyük öğün yapmaktansa 5-6 küçük dengeli öğünler yapmanız daha faydalı olabilir.

Aralarda yapacağınız öğünler boş kalori kaynağı olanlar değil, meyveler, süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar ve tost gibi besleyici değere sahip besinler olmalıdır.

Kuru yemişler ve kuru meyveler diyetinizin hem enerjisini, hem de vitamin ve mineral içeriğini arttırır. Diyetinize keten tohumu eklemek hem omega-3 içeriğini, hem de enerji içeriğini arttırmaktadır.

Su, çay, kahve ve soda kalori içermez. Besinsel değeri yüksek ve daha fazla enerji içeren süt, ayran veya meyve suyu gibi içecekleri tercih edin. Sıvılar mideyi dolu tutarak fazla yemek yemenizi engeller. Bu açıdan sıvı tüketimini yemeklerden en yarım ile bir saat önce yapmakta fayda bulunmaktadır. Geceleri esktra bir öğün eklemek iyi zamanlamadır, çünkü sonraki günün öğününde iştahınızı etkilemeyecektir.

Patates kızartması, kızarmış tavuk ve balık yerine fırında patates, ızgara tavuk ve balık tercih edin, porsiyon miktarlarını biraz arttırın. Alabileceğiniz en iyi basit karbonhidratlı besinler bal ve pekmezdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here