Ana sayfa Sağlık Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Merak Edilen Her Şey

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Merak Edilen Her Şey

0
PAYLAŞ

Genel olarak eşlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan bir yıl süresince hamile kalamaması durumunda sağlık sorunlarından şüphe edilip doktora müracaat etmeleri önerilir. Üç ve daha çok düşük öyküsü, geçirilmiş pelvik enfeksiyon, kadının yaşının ileri olması halinde bir yılı beklemeden doktora başvurmak gerekir.

Kısırlık (İnfertilite) Ne Demektir?

Korunmasız cinsel ilişkiye karşı ve kadının yaşı 35 altında ise bir senenin sonunda. Kadının yaşı 35–38 ise içinde ise altı ay sonunda. Kadının yaşı 38 üstü ise üç ay sonunda hamile kalamaması durumunda kısırlık durumundan söz etmek mümkündür. Tüm dünyada çiftlerin ortalama %15’i kısırlık sebebi ile sağlık kuruluşlarına başvurmak zorunda kalmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Başarılı mıdır?

Başarı oranı çiftin özelliklerine göre değişim göstermekle beraber dünyada kabul edilen hamile kalma oranı % 40 – 80 arasındadır. Hamile kalma oranından çocuk sahibi olma oranı ise %10-50 civardadır. Geri kalan ortalama %10’luk tıbbın tüm olanaklarına karşın günümüzde çocuk sahibi olamamaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı genç ve daha önce tüp bebek denemesi yapmayan çiftlerde daha yüksektir. Kadın yaşı 35, erkek yaşı 45’in üstünde ise başarı oranı daha düşüktür.

Tüp Bebek Uygulamasında Kadın Yaşı Önemli midir?

Bayanlar için ideal üreme yaşı 18-25 arasıdır. Toplumda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Günümüzde, bilhassa bayanların iş hayatında etken rol almasının artışıyla beraber, gebelikler ertelenmektedir.

İleri yaşta anne olan, bilhassa ilk bebek için 30’lu yaşlarını bekleyen çok fazla kadın bulunmaktadır. Tıp dünyasındaki gelişmeler, ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir duruma gelmiştir. Bu durum tıbbi olarak bazı sorunları beraberinde getirmektedir. 35 yaştan sonrasında yumurta sayılarının azalması yada yumurtaların kalitesinin bozulması sebebiyle tüp bebekte de gebelik oranı düşmektedir. Bundan dolayı bayanlara erken evlenmeyi ve gebeliği ertelememeleri önerilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Başarısız Olduğunda Ne Kadar Beklemek Gerekir?

İdeal olan iki tüp bebek denemesi içinde 2-3 ay beklemektir. Maddi durum ve ruhsal faktörler uygun olduğunda ikinci deneme yapılabilir. Erkekte sperm ve kadında yumurta yoksa tekrar denemenin gereği yoktur. Yedinci yada sekizinci denemede başarı gösteren çiftler bulunmaktadır. Sadece üçüncü denemeden sonrasında aylık başarının belirgin olarak düştüğünü de unutmamak gerekir.

Çocuk Sahibi Olamayanların Tek Tedavi Yöntemi Tüp Bebek midir?

Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde detaylı bir araştırma ile problemin nereden kaynaklandığı bulunmalıdır. Tedavinin ne kadar gerekli olduğu belirlenmelidir. Uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra çiftin en kolay şekilde bebek sahibi olabileceği tedavi yöntemi sunulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisini Negatif Etkileyen Faktörler Nedir?

Çiftlerin Yaşı, spermlerin ağır hasarlı olması, rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom yada polip benzer biçimde problemlerin olması, tüplerin içlerinin su dolu olması, endometrioma (çikolata kisti) olması tüp bebekte başarıyı negatif olarak etkisinde bırakır.

Tüp Bebek (IVF) işlemi nedir?

Yumurtalar ilaçlar yardımıyla uyarılır. Anne adaylarından ultrasonografi eşliğinde toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan spermleri laboratuar ortamında döllendikten sonra oluşan embriyonun rahim içine yerleştirilmesi işlemidir. Tedaviye yanıt kişiden kişiye değişmektedir. Her tüp bebek denemesinde değişik cevaplar alınabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Klasik tüp bebek tedavisi, çoğu zaman tüplerinde tıkanıklık sebebiyle hamile kalamayan anne adaylarında tercih edilen bir tedavi şeklidir. Erkeğin sperm tahlilinde tespit edilen sperm sayısı, hareket ve şekildeki hasarın orta şiddette olduğu durumlarda da tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İlaç tedavisi ile anne adayından birden fazla yumurta alınır. Baba adayından alınan spermler, laboratuarda ayrıştırılır. Her yumurta ile birlikte 50.000 ile 100.000 adet işleme tabi tutulur. Bazı durumlarda sperm sayısı arttırılabilir. Spermin yumurta içine girerek kendi başına girerek döllenme gerçekleşmesi beklenir. Döllenmiş yumurta hücreleri bölünmeye başlar ve embriyoyu oluşturur. Embriyolar takip edilerek iki üç gün laboratuar şartlarında büyümeleri sağlanır.

Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Tedavisi Farkı Nedir?

Tüp bebek yönteminde, vücut dışına alınan sperm ve yumurtalar laboratuar ortamında döllenme oluşumunun kendiliğinden oluşması beklenmektedir. Mikroenjeksiyon tedavi yöntemi tüp bebek yönteminden farklıdır. Mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurtanın içine bir sperm enjekte edilerek embriyoların gelişmesi beklenir. Gelişen embriyolardan aktarma için uygun olanlar seçilir.

Mikroenjeksiyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Mikroenjeksiyon tedavsi ve embriyo transferine kadar ortalama 15-18 gün sürer. Gebelik testi gününe kadar ortalama 30 gün devam etmektedir.

Mikroenjeksiyon Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Foliküllerin geliştirilmesi
Yumurtaların toplanması
Laboratuar işlemleri
Embriyo transferi
Kan yolu ile gebelik testi

Mikroenjeksiyon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Mikroenjeksiyon, çoğu zaman şiddetli erkek kısırlığında uygulanır. Erkekte sperm sayısının çok düşük olması yada sperm olmamasına rağmen, testisinde sperm bulunan erkeklerde bu tedavi şekli tercih edilir. Kadının yaşının 38’den fazla olduğu, baba adayının da herhangi bir sorun olmadığı durumlarda da uygulanabildiği benzer biçimde anne ve baba adaylarının her ikisinde de infertiliteye yol açacak nedenlerden bir ya da bir kaçının bulunması durumlarında da uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here