Ana sayfa BanaSana Optik İllüzyon Göz Yanılması Nedir?

Optik İllüzyon Göz Yanılması Nedir?

0
PAYLAŞ

Göz yanılması, algılanana görsellerin nesnel gerçek görüntüsü ile uyuşmaması sonucu gözde oluşan görüntüye olarak tanımlanabilir. Göz yanılması ayrıca optik illüzyon veya görsel illüzyon olarak tanımlanmaktadır.

Alışılagelmiş şartlarda gözümüze doğru toplanan ve işlenen bilgiler, sıradan şartlarda çalışan uyaran kaynağındaki fiziki ölçümle uyuşmadığında algılama bozukluğu göz yanılmasını meydana getirmektedir.

Gözün sıradan alıştırma işlevlerine bakıldığında, saniyelik süreçte 25 ile 30 bakış karesi yakaladığı ve bu görüntüleri hemencecik beynimize ilettiği bilinmektedir. Bu iletimin bu kadar hızlı olması, gördüğümüz görüntülerin devamlı olarak devinme halinde olması; görüş pozisyonumuzda bir tersliğin yaşanmamasına ve her lahza her şeyi yakalayabilmemiz izlenimine kapılmamıza olanak sağlamaktadır.

Baktıkça Hareket Eden Göz Yanılmaları

İnternet ortamında bazı yayınlanan gözü aldatan görüntüler, görme hilesinden diğer bir özelliği olmayan yapıtlardır. Oysa bunun beraberinde de her ne değin fazla bir albenisi olmadığı söylense de bu görsellerin oldukça bakılması zevkli ve şaşırtıcı görseller olduğu konusunda da bireyler zihin birliğine varmaktadır.

Bu şekilde olan yanılsamaların başka fizyolojik yanılsamalarından söz etmek mümkündür. Bir görselin aşırı derecede parlak ışıklar barındırması, aşırı uzun ve değişik desenlere sahip olması; konum açısından öbür, hareket açısından ayrı, renk açısından öbür; kısacası yarattığı uyarım açısından gözün alışılmış olduğu olağan görüntülerden fazla daha ayrı bir durumla aleyhinde karşıya kalındığında fizyolojik yanılsamadan dile getirmek mümkün olmaktadır.

Bu alıcı durumlarda bakılan her hangi bir yüzeyin veya nesnenin üzerindeki desenlerin birincil bakışta algılanamaması, parlaklığının dikkati ve algıyı dağıtması, renginin ilk bakışta algılanamaması ya da hareket kabiliyetinin çözülememesi gibi durumlar keza göz üstünde ayrıca de otomatikman gözden beyin üstüne aşırı derecede uyarım yarattığından algıda bozukluk zorunlu olarak meydana gelmektedir.

Göz Yanılmasının Nedenleri Nelerdir?

Görme konusunda uzmanların iki taraflı görüşü başlıca önemli noktanın bakmak değil görülen şeyin algılanması olduğu noktasında ayrıca düşünce olmuşlardır. Görülen nesnenin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek kompleks bir beyinsel fonksiyondur. Bazen ışığın yansıması veya renklerin karışması sonucu görme duyusunda da yanılmalar meydana gelebilmektedir.

Bir kişide herhangi bir görme bozukluğu bulunmuyorsa ve gözü normal şartlarda dinç bir şekilde görme fonksiyonunu yerine getirebiliyorsa, bir yerde bir ışık yansıması yaşandığında renkler birbirine karışacağı için görünüm mesafesinde sözde orada olmayan bir şeyi görme hissine kapılması oldukça normaldir. neticede görme göz yanılması, sağlıklı çalışan gözlerde anlık olarak bakılan noktada, ortam şartlarına ve anlık şartlara tarafından değişebilecek bir hata biçimidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here