Ana sayfa Bilimsel-Teknolojik Google Depresyon Uygulamasının Hayata Geçiriyor

Google Depresyon Uygulamasının Hayata Geçiriyor

0
PAYLAŞ

Google, yakında hayata geçireceği yeni uygulamayla, arama motorunda ‘depresyon’ kelimesini aratanlara bu hastalıkla ilgili bir anket listeleyecek.

Google bununla, site kullanıcılarının depresyonda bulunup bulunmadıklarını değerlendirebilmelerini amaçlıyor.

Anketten ilk aşamada bir tek ABD’li kullanıcılar yararlanabilecek. Uygulamanın sonrasında değişik ülkelere genişletilip genişletilmeyeceğine dair bir izahat yapılmadı.

Google projeyi ABD Ulusal Akıl Hastalığı Birliği (Nami) ile geliştirdi.

Projenin yaşam geçirilmesi peşinden ABD’de, sitede depresyon kelimesini aratanlar ‘Klinik yönden depresyonda olup olmadığınızı deneyin’ uyarısıyla karşılaşacak.

Nami tarafınca projeyle ilgili meydana getirilen açıklamada, bu testin akıl sağlığı uzmanlarının teşhislerini ikame etme amacı taşımadığı, insanların doğru yardımı süratli bir halde almalarını hedeflediği açıklandı.

Kullanıcılar, uyarıya tıklamaları peşinden oluşturulan sayfada yaptıkları testle, depresyonda olup olmadıklarını belirleyebilecek ve hastalığa yakalanmışlarsa bunun seviyesini ölçebilecek. Testte dokuz sual bulunacak.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Google Ürün Müdürü Vidushi Tekriwal, testi icra eden kullananların verilerinin kaydedilmeyeceğini ve ek olarak mevzuyla ilgili reklamlara maruz kalmayacaklarını söylemiş oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here