Ana sayfa Bilimsel-Teknolojik Genetik Testler Bize Her Şeyi Söyleyebilir mi?

Genetik Testler Bize Her Şeyi Söyleyebilir mi?

1
PAYLAŞ

En teknolojik ve gelişmiş laboratuarlar için bile yapması pahalı ve zor olan genetik testler, önümüzdeki yıllarda çok daha kolay ve ucuz bir şekilde yapılabilecek. An itibariyle Amerika’da 200 dolara genetik testler yapılabilmektedir. Bunun için ihtiyaç duyulan tek şey ise biraz tükürük.

Ancak, unutulmaması gereken şey ise bu genetik testlerin yüzde yüz doğru olmadığıdır. Genler önemlidir fakat hayatınızı kendiniz belirlersiniz.

Kimler Genetik Test Yaptırmalı?

Sağlıkları hakkında endişe ve merak duyan kişiler bu testi yaptırabilir. Özellikle genetik bozukluğu olduğunu düşünen insanların bu testi yaptırmaları, ileride karşılaşabilecekleri problemleri önceden görebilmelerine yardımcı olabilir.

Mesela ailenizin geçmişinde meme kanseri varsa henüz meme kanseri olmadan genetik test sayesinde bu riskinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Harvard üniversitesinden Doçent Heidi Rehm, hastaların belirli genetik köklere kadar izlenebileceğini söylemektedir. Ayrıca bu testlerin erken bir zamanda yapılması sayesinde, olası riskler çok daha erkenden önlenebiliyor. Bu sayede ölümcül olabilecek hastalıklar erken teşhis ve tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılabilecektir. Yeni doğan bebekler doğumdan hemen bu testlere tabi tutulabilir.

Yeni evlenen yada evlenecek çiftler de ileride herhangi bir genetik rahatsızlığın oluşup oluşamayacağını hakkında bilgi sahibi olmak için genetik test yaptırabilir. Olası bir hastalık geni, eğer çiftlerden çocuklara aktarılma riski taşıyorsa bu testler sayesinde tedavisi için adımlar ve tedbirler erken dönemde alınabilir.

Tüm bu genetik testlerin faydalarına rağmen, Rehm’e göre bu testlerin düşünüldüğü kadar açık olmayabileceğini de söylemektedir. Bazı genlerin belli hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı düşünülmektedir. Ancak bu durum kesinlikle böyle olacak anlamına gelmemektedir.

Genetik Testler Tıbbi Geleceği Tahmin Edebilir mi?

Aslında genetik testler kısmi olarak Gelecekle ilgili bilgi verebilir. Hastalıkların oluşumu sadece genetik değildir. Çevresel ve yaşam faktörleri hastalık oluşumda etkili olabilmektedir. Hastalıkların sebebi genetik olarak düşünülse bile bunu asıl tetikleyen dış faktörlerdir.

Genetik Testler Ne kadar Yaşayacağımızı Öngörebilir mi?

Ailemizden bize miras kalan genler, insan ömrünün belirlenmesinde rol oynar. Bundan dolayı da, insan DNA’sındaki bilgiler sayesinde ortalama olarak ne kadar bir yaşam sürülebileceği de tahmin edilebilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here