Ana sayfa Kadınsal Erkeklerin Hayalini Süsleyen Jartiyer ve Tarihçesi

Erkeklerin Hayalini Süsleyen Jartiyer ve Tarihçesi

0
PAYLAŞ

Jartiyer, genellikle çorapların kaymasını engellemek için giyilen lastikli aksesuara verilen isimdir. Günümüzde ise jartiyer bu masum amacının yanı sıra giyen kadının albenisini ve çekiciliğini yükseltmeye başlamıştır.

Genel olarak jartiyer dendiği zaman erkeklerin aklına çorap, iç çamaşırı ve lastik bantlar gelmesine rağmen, jartiyer aslında sadece çorapların kaymasını engellemek için kullanılan bir aksesuardır. Kimi kadınlar jartiyeri sadece özel gecelerde kullanırken, bazıları da sürekli olarak kullanmaktadır.

Eğer jartiyeri takım haline almak istemiyorsanız, reng, model ve bedenine dikkat etmeniz gerekmektedir. Farklı bir kombin ile giyildiği zaman veya yanlış bir beden istediğiniz çekiciliği alıp, kötü bir görüntü oluşturabilir.

Jartiyer her ne kadar günümüzde popüler olmaya başlasa bile çok eskiye dayanan bir kullanımı vardır.

Jartiyer kullanımı gayet basit olup, 4 adet uçun çoraplara tutuşturulması ile giyilir. Jartiyer sayesinde çorapların daha fazla yukarıya çekilmesine ihtiyaç duyulmamasından dolayı da kadınlar için gayet kullanışlı ve pratiktir.

Piyasada birbirinden farklı renk ve modelde jartiyer bulunmaktadır. Ancak, genel olarak düşük, yüksek ve bel hizasında olmak üzere 3 ana model söz konusudur. İnce belli kadınların düşük veya bel hizasını tercih etmeleri gerekir. Ayrıca kumaş olarak da bir çok jartiyer türü vardır. Saten, pamuklu ve dantelli kumaşlar en çok tercih edilen jartiyer türleridir.

Tarihi yaklaşık olarak 14. yüzyıla dayandığını bilinir. Avrupa’da geleneğe göre gelinin giydiği kıyafetinden bir parçaya sahip olmanın iyi şans getirdiğine inanılırdı. Bu yüzden dolayı da gelinin kıyafetleri bir çok defa parçalanmak zorunda kalmış ve gelin için kötü bir durum oluşturmuştur. Bundan dolayı da gelinler jartiyer giymeye başlamış ve düğünden hemen sonra jartiyerin parçalarını insanlara fırlatmaya başlamıştır. Aynı zamanda Jartiyer, eski zamanlarda bir tür bekaret kemeri olarak da anılmıştır.

Nasıl ortaya çıktığı ve ne amaçlarla kullanılmış olursa olsun jartiyer, günümüzün en göz alıcı ve çekici aksesuarlarından bir tanesi olup, çoğu erkeğin hayal dünyasını canlandırmaya ve eşini daha fazla arzulamasına yardımcı olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here