Ana sayfa Yaşamsal Bekar İnsanların Daha Sağlıklı Olduğu Tespit Edildi

Bekar İnsanların Daha Sağlıklı Olduğu Tespit Edildi

2
PAYLAŞ

ABD Birleşik Devletleri Santa Barbara Üniversitesi Psikoloji öğretim üyesi DePaulo, bekar yaşam sürdürmenin faydalarını anlattığı bir konferansta “Hiçbir vakit evlenmeyi düşünmedim. Bekar yaşamak benim için muradıma ermenin ta kendisi” dedi.

Bella DePaulo 63 yaşlarında ve hiç evlenmedi.

Kendisi gibi bekar yaşayanları 10 senedir inceleyen DePaulo, yalnız yaşamı sürdürmenin daha geniş bir toplumsal çevreye haiz olmak ya da bedenen daha sıhhatli olmak şeklinde birçok ruhsal ve fizyolojik faydası bulunduğunu saptamış.

Bella DePaulo: Bekarların yalnız, sevgisiz ve sefil bir yaşam sürdüğü ve hayatta en oldukça istedikleri şeyin bir eş bulmak olduğu yolundaki inançlar tamamen birer efsanedir dedi.

DePaulo 2016 senesinde evli ve bekar kişiler hakkında yapılmış 800’ü aşkın araştırmayı taramış ve bu mevzuda kendisi şeklinde düşünen başka uzmanlar da bulunduğunu görmüş.

Toplumsal Yaşam Avantajları

Evli insanların daha geniş çevreleri ve daha renkli toplumsal hayatları bulunduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu düşüncenizi gözden geçirmenizde fayda var.

Araştırmalarının sonunda bekarların toplumsal çevreleriyle daha sıkı ilişkide bulunduğunu saptamanın yanısıra, evlilere nazaran bu çevreleriyle oldukça daha sıkı bir dayanışma içinde bulundukları tespit edilmiştir.

Üstelik bu sonuçlar değişik ırk, cinsiyet ve gelir gruplarında da benzer çıkmış.

Evli Erkekler Daha Cimridir

Amerikalı erkekler üzerinde yapılan bir ankette, evlenen kişilerin arkadaşları için bekar günlerine oranla, ortalama 1875 Dolar daha azca harcamayan başladıklarını ortaya koymuş.

Bekar Olmak İle Sağlık Arasındaki İlişki

Evlenerek daha yerleşik bir düzene geçen insanların, bilhassa egzersiz bakımından daha sağlıksız yaşam alışkanlıklarına geçtikleri görülmüştür.

18 ile 64 yaş aralığında 13 bin erkek ve kadın üstünde araştırma yapan uzmanlar bekar olan ve asla evlenmeyenlerin, evlenen ya da boşanmış olanlara nazaran daha sık egzersiz yaptığını ölçmüştür.

2015 senesinde Social Science and Medicine adlı bilimsel dergide piyasaya çıkan ve 9 Avrupa ülkesinde 4 bin 500 kişinin vücut kütle endekslerini inceleyen bir araştırma, bekar kadın ve erkeklerin kütle endekslerinin evlilere nazaran daha düşük çıktığını ortaya koyuyor. Aynı araştırma evli çiftlerin bekarlara oranla 2 kilo 200 gram kadar daha ağır olduğu da ölçülen bir başka bir oran.

İngiltere’de bekar olan 1000 kişi ile 1998 yılından bu yana evli olan 3 bin kişinin karşılaştırılması üstüne meydana gelen bir araştırma ise bekarların, evlilere oranla kişisel gelişim başlığında daha oldukça deneyim elde ettiğini açıklıyor.

Örnekleme grubundaki evli çiftlere kıyasla bekarlar aşağıdaki ifadelere daha büyük oranla katıldığını söylüyor:

  • Benim için yaşam bitmeyen bir öğrenme, değişiklik ve gelişim sürecidir.
  • Dünya ve kendin hakkında fikir şeklini sorgulatacak yeni tecrübeler yaşamak önemlidir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here