Ana sayfa Yaşamsal Neden Bazı İnsanlar Şanslıdır İnsanlar Şanslı mı Doğar?

Neden Bazı İnsanlar Şanslıdır İnsanlar Şanslı mı Doğar?

0
PAYLAŞ

Bazı kişiler inanılmaz derecede şanslı iken, diğer insanlar şanslı insanlara karşı daha az şanslıdır? Bunu hayatımızda gözlemliyor veya yaşıyoruz.

Psikolog olan Prof. Wiseman sorunun yanıtını bulduğunu söylüyor:

10 yıl süresince şansı araştırmaya başladım. Niçin bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde bulunduğunu, diğerlerinin ise devamlı olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ediyordum.

Ulusal gazetelere duyuru vererek kendilerini devamlı talihli ya da şanssız hisseden insanların benimle temasa geçmelerini rica ettim.

Yüzlerce erkek ve kadın araştırmam için gönüllü oldu. Seneler süresince onlarla söyleşiler yaptım, yaşamlarını gözlemledim ve deneylere katılmalarını sağladım. Sonuçlar gösteriyor ki kişiler niçin talihli ya da şanssız olduklarını tam olarak bilemeseler de düşünceleri ve davranışları bu durumu büyük seviyede açıklıyor.

Bir talih ya da bir fırsat benzer biçimde görünen durumları düşünelim. Talihli insanların bu tür fırsatlarla devamlı karşılaşmalarına karşılık şanssız insanoğlu bunlarla asla karşılaşmazlar. Bu durumun insanların söz mevzusu fırsatları fark etme kabiliyetleri arasındaki farklılıklardan mı kaynaklandığını bulmak için rahat bir gözlem yaptım.

Hem talihli hem de şanssız insanlara bir gazete verdim ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim. Gazetenin ortalarında bir yere üstünde şu not yazılı olan büyük bir ileti yerleştirdim. “Gözlem görevlisine bunu gördüğünüzü açıklayın 250 dolar kazanın.” Bu ileti sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği 5 santimetre üstünde olan bir fontla yazılmıştı.

Her insanın yüzünü durgun bakışlarla süzüyordum. Şanssız kişiler ilanı fark edemezken, talihli kişiler hemen fark etti. Şanssız kişiler genel olarak talihli insanlardan daha gergindir. Bu endişeli ruh hali beklenmeyeni fark etme kabiliyetlerine zarar vermektedir.

Netice olarak fırsatları kaçırmaktadırlar. Bu sebeple başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır. Davetlere hayat arkadaşı olacak eşini bulma düşüncesiyle giderler. Bu yüzden de iyi dostlar edinme fırsatlarını kaçırırlar. Belli iş ilanlarını bulmaya emin bir halde gazeteleri incelerler ve öteki iş olanaklarını kaçırırlar. Talihli kişiler ise daha rahat ve açıktırlar. Dolayısı ile yalnızca aradıklarını değil orada ne işe yaradığını da görür.

Araştırmam netice olarak şunu gösterdi. Talihli kişiler dört ilke yardımıyla şanslarını yaratırlar. Talih fırsatlarını yaratma ve fark etme mevzusunda beceriklidirler. Sezgilerini dinleyerek talihli kararlar verebilirler.

Pozitif beklentiler yardımıyla doğru çıkan tahminlerde bulunurlar. Şanssızlığı şansa dönüştüren esnek bir yaklaşım benimserler. Çalışmanın sonuna doğru bu ilkelerin şansı yaratmada kullanılıp kullanılamayacağını merak ettim. Bir grup gönüllüden bir ay süresince talihli bir insanın benzeri biçimde düşünüp davranmaya destek olacak egzersizler yapmasını istedim. Çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bu egzersizler talih fırsatlarını fark etmelerini, sezgilerini dinlemelerini, talihli olmayı ummaları ve şanssızlığa karşı daha esnek olmalarında onlara destek oldu. Gönüllüler 1 ay sonrasında döndü ve neler olduğunu anlattılar.

Bu insanların %80’ni artık daha mutluydu ve kim bilir en önemlisi daha şanslıydı.netice olarak asla akla gelmeyecek talih faktörünü bulmuştum.

Aşağıda Profesör Wiseman’ın talihli olmak için önerilmiş olduğu 4 temel ipucu bulunuyor:

1-İçsel sezgilerinizi kulak verin,normalde doğru çıkarlar

2-Yeni deneyimlere ve düzgüsel rutininizi bozmaya açık olun.

3-Her gün bir kaç dakikanızı iyi giden şeyleri hatırlayarak geçirin

4-Mühim bir toplantı ya da telefon görüşmesi öncesinde kendinizi talihli olarak hayal edin. Talih bir çok süre doğru çıkan bir tahmindir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here