Ana sayfa Yaşamsal Başladığımız Bir İşi Neden Devam Ettiremeyiz?

Başladığımız Bir İşi Neden Devam Ettiremeyiz?

0
PAYLAŞ

Çoğu defa küçük büyük demeden kendimize uzun veya kısa süreli hedefler belirleriz. Kimi zaman onlara ulaşır ve başarı elde ederiz fakat hayatım boyunca yaptığım çoğu araştırmada gördüğüm sonuç şu oldu:

İnsanlar genelde bir işe karar verdikten sonra motivasyonlarının çabuk kırıldığını, çabuk sıkıldıklarını ve başladıkları işe devam edemeyip yarıda bıraktıklarından şikayet etmekte ve bu durumun üstesinden gelemediklerinden yakınmaktadırlar. İtiraf etmek gerekirse bu durum benim de çoğu defa muzdarip olduğum bir konu olduğundan büyük bir merakla bunun üzerine çalışmalarımı yoğunlaştırmış ve kariyerim boyunca kendim de uygulayıp çok faydasını gördüğüm bazı prensiplerin bir özetini size de faydalı olur düşüncesiyle paylaşmak istiyorum.

Her şey önce istemekle başlar. Belli bir istek ve motivasyon sonucu kararlar alıp bunu gerçekleştirmek isteriz. Ama bu heyecan ve motivasyonunuz azalır ya da tamamen kaybolur. Bu duruma benim önerim heyecan ve isteğinizi taze tutmak için sürekli hatırlatıcı uyaranlara kendinizi maruz bırakın. Örneğin; Günlük tutun; bu sayede zihninizi netleştirir ve hedefiniz ile olan bağınızı hep taze tutmuş olursunuz. Unutmayın gözden uzak olan gönülden de uzak olur derler.

Hedeflerinizle ilgili nedenlerinizi arttırın; hangi hedef için daha çok nedeniniz varsa onu daha çok arzular ve ona ulaşmak için daha büyük bir enerji harcarsınız.

Hedefinizin size getirilerini düşünün ve bunları zihninizde çoğu defa tekrarlayıp motivasyonunuzu arttırın. Unutmayın zihin net olan hedeflere daha çok odaklanır.

Sizinle aynı hedeflere ulaşmaya çalışan arkadaşlar edinin ve onlarla vakit geçirmeye çalışın bu motivasyonunuzu daha da arttıracak ve size yalnız olmadığınızı hissettirecektir.

Ortamınızı hedefinize göre dizayn edin ya da bunu size hatırlatan ortamlarda bulunun. Örneğin kitap okuyacaksanız kitap okunan bir ortamda bulunmanız sizin daha etkili ve verimli bir şekilde bunu yapmanızı sağlayacaktır.

Çünkü, yapılan çalışmalar ”ayna nöron” diye isimlendirilen nöronların varlığına işaret ediyor. bu nöronlar kişide, bulunulan ortamdaki davranışları taklit etme isteği doğuruyor.

Psikolog Abdulkadir AZİZOĞLU

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here