Ana sayfa Bilimsel-Teknolojik Balıkların Hafızaları Kaç Saniyedir?

Balıkların Hafızaları Kaç Saniyedir?

0
PAYLAŞ

Zayıf hafızalı olan insanlara “balık hafızalı” denilmektedir. Çünkü balıkların hafızaları 4 veya 5 saniyelik bir zaman aralığını hatırlama kapasitesine sahip olduğu sanılmaktadır. Halk arasında balıkların dört veya beş saniye sonra her şeyi unuttuğu bilinmektedir.

Halk Arasında Bilinen Bu Bilgi Yanlıştır

Balıklar tıpkı diğer tüm hayvanlar gibi yeteri bir hafıza kapasitesine sahiptir. Balıkların hafıza kapasiteleri saniyeler ile ölçülemez. Balıklar, yılları aşabilen bir geçmişi hafızalarında tutma kapasitesine sahiptir. Bütün balık cinslerinin hafıza kapasitelerinin aynı seviyede olduğunu söylemek yanlıştır. Fakat bütün balık cinslerinin uzun bir süre hafıza kapasitesine sahip olduğunu söylemek doğrudur.

Özellikle Japon Balıkları’nın hafıza kapasitelerinin ortalama üç ile beş saniye arasında olduğu söylenmekteydi. Bu konuyu araştıran Technion Teknoloji Enstitüsü uzmanları, Japon balıkları üzerinde ciddi bir araştırma yapmaya karar aldılar.

Balıklar En Az Beş Aylık Hafıza Kapasitesine Sahiptir 

Balıkları belli bir ses düzeyinde ses ile uyarıldığında, yiyecek verileceğini sanacakları şekilde özel olarak şartlandırıldı. Yapılan şartlanmaya ile her ses çalındığında, balıklar yemek bulmak için araştırmanın yapıldığı merkezin iskelesine yanaşıyordu. Balıklara bu şekilde tam bir ay özel olarak alıştırma yapıldı. Daha sonra balıklar tekrar doğal ortamlarına bırakıldı. Dört sonra ses çalındığında balıklar yine araştırma merkezinin iskelesine yanaştı. Bu deney ile balıkların en azından dört veya beş aylık bir hafıza kapasitesine sahip olduğu ispatlanmış oldu.

Golyan Balıkları Üzerinde Yapılan Çarpıcı Araştırma

Dr. Mike Webster’ın yaptığı araştırmaların sonucu ise daha çarpıcı. Golyan balıkları üzerinde yaptığı araştırmalarda, bu balıkların labirentleri çözebildiği, kendi cinsine ait olan diğer balıkları tanıyabildiği, yeni balıklar ile tanıştırıldığında hatırlayıp ayırt edebildiği ve hatta hangi bireylerin doğal mücadelede daha başarılı olabileceklerini tespit edebildikleri ortaya çıkan bir gerçektir. Balıklar bunları ancak yüksek hafıza ve algı becerisi ile yapabilmektedir. Golyan balıklarının fareler, memeliler ve hatta bazı kuşlar kadar yüksek hafıza başarısına sahip oldukları tespit edildi.

Evinizdeki Akvaryumda Gözlem Yapabilirsiniz

Evinde akvaryumu olanların sürekli karşılaştığı bir konuda, balıklara düzenli olarak yem verildiği zaman yemek saatlerini akıllarında tutabilmeleridir. Yemek saati geldiğinde, akvaryumun yüzeyine çıkarak yem aramaktadırlar. Bunun dışında, sürekli aynı zamanda yem verdiğiniz için akvaryumun karşısına her geçtiğinizde yem vermeseniz bile balıklar yem verileceğini sanarak yüzeye çıkmakta yada akvaryumun ön tarafına toplanmaktadır. Bu bizlere balıkların diğer hayvanlar kadar koşullandırılıp olayları hatırladığını gösteren bir durumdur.

Balıkların Hafıza Kapasiteleri Bazı Canlılardan Fazladır

Balıklar, sadece zihinsel ve diğer adı ile sinirsel bir hafızaya sahio değildir. Balıklar aynı zamanda kimyasal bir hafızaya da sahiptir. Bu açıdan diğer hayvanlara üstünlük bile sağlayabilirler. Örneğin somon balıklarında bulunan koku hafızası sayesinde aldıkları bir kokunun tam yerini hatasıza ve yakın olarak hatırlamasını sağlamaktadır. Somon balıkları bu sayede yüzlerce ve binlerce kilometrelik yol alabilmektedir.

Her Canlının Hafıza Kapasitesi Vardır 

Bir beyni ve sinir sistemi bulunan her canlıda belli düzeyde bir zeka, algı, duygular, hafıza ve bilinç bulunmaktadır. Bu özellikler türden türe göre değişmekle birlikte her canlının mutlaka bir kapasitesi bulunmaktadır. Evcil hayvanlar, eğitimsiz kişiler tarafından değerlendirildiği için bilimsel olmayan efsaneler doğmaktadır. Bütün bun konular detaylı bilimsel araştırmalar sonucu açıklanabilecek konulardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here