Ana sayfa Editör Kafası Aşkın Kanıtına Olan İhtiyaç İlişkinin Sonraki Seviyeye Ulaşmasını Engeller

Aşkın Kanıtına Olan İhtiyaç İlişkinin Sonraki Seviyeye Ulaşmasını Engeller

0
PAYLAŞ

Sevgilisinden sabah, öğleden sonra ve gece uyumadan önce “Seni seviyorum” cümlesini söylemesini isteyen bir arkadaşınız olduğunu düşünün.

İlk başta “Ne olmuş yani?  Bunu neresi yanlış” gibi soruları sorabilirsiniz. Uzun vadeli bir ilişki içine girdiğinizde bu tarz tatlı sözcükleri duymak isteyebilirsiniz. Ancak bu tarz cümleleri sözlü olarak ifade edemezse bile duygularına güvenmeniz en doğrusudur.

Bir insanın hayatınızda tamamlayıcılık hissi vermesi için ona fırsat vermelisiniz. Zaman içinde bu sözler duygudan öte alışkanlık haline gelerek ilişkinin ruhuna zarar verir.

Bazen insanlar çok meşgul olur ve bunu bir veya iki kez yapmayı unutabilir. Bu basit isteği unutmak artık ihmal edilmenin bir göstergesi olarak algılanır. İhmal edilme hissi ilişki içinde güven sorunu yaşatabilir. Çoğu ilişki güven ve ihmal edilme gibi nedenlere bağlanarak son bulur. Bu deneyim her iki taraf içinde ciddi bir duygusal travma yaratır.

Aşkın Kanıtına Olan İhtiyaç İlişkinin Sonraki Seviyeye Ulaşmasını Engeller

Onaylanmaya ihtiyaç duymak veya aşkın kanıtını görmek zorunda kalmanız otantik bir ilişki kurmanızı engeller. Sözlü eylemleri belli bir ölçü çerçevesinde beklemek ilerleyen zamanlarda ilişkinizi rutin olmaktan kurtaracaktır.

Uzun sürmesini istediğiniz ilişkilerde  “Seni seviyorum”, “Sana Aşığım” gibi sözleri sürekli duymak istemek ilişkiyi monoton bir hale getirir. Bu davranışların beklentisi içinde olduğunuz sürece ilişkiniz çok kısa bir zamanda tahrip olur. Daima aşkın kanıtını istemeniz zaman içinde kıskançlık, suçlama ve hatta gözetleme gibi sorunları ile karşı karşıya kalmanızı sağlayacaktır.

Bu tür davranışlar cazip değildir ve bir tarafı uzaklaştırabilir. Çoğu ilişki daha da kötü giderek güvensizliğe uğrar.

İnsanlar ilişkilerinde sözlü eylemleri ilişkinde aşkın bir kanıtı ve güveni olarak ele almaktadır. Bu şekilde kendini daha iyi hissedeceğini düşünür. Ancak bu durumun ilişkiyi daha fazla kötüleştirdiğini görmemektedir.

Bir ilişkide güvenmek veya sevgi göstergesi somut bir şey değildir. Kendini daima güvende hissetmek ve aşkını ispatlamak gibi şeyler istemek akran baskısından farklı bir şey değildir.

Eylemler Sözcüklerden Daha Sesli Konuşmaktadır. 

Bazı insanlar, gerçek duygularını korku ya da utanç duygusu içinde bastırmaya çalışır. Duygularını açığa çıkarmak için uğraştığınız zaman bütün duygularını içine atabilir. Bu durum uzun vadede depresyona bile yol açabilir.

Neler hissettiğini öğrenmeye çalışın ve onu paylaşın. Sizin hissettiğiniz duygular hakkında konuşun. Ona bir şey yaptığında nasıl hissettiğini ve neden böyle hissettiğini söyleyin.

Kendinize ve karşınızdaki kişiye karşı sabırlı olmayı unutmayın. Bir ilişkiyi uzun vadeli ayakta tutmanın yollarından biri sabır ve ilişki için verilen emektir.

Unutmayın eylemler daima sözcüklerden daha yüksek bir ses ile konuşmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here