Ana sayfa Yaşamsal Aşırı Disiplin ve Ceza Çocuklar İle İletişim Kurmanızı Engeller

Aşırı Disiplin ve Ceza Çocuklar İle İletişim Kurmanızı Engeller

0
PAYLAŞ

Anne ve babalar, çocuklarının güvenliğini sağlamak için bazı kurallar ve sınırlar belirler.

Etkili bir disiplin eylemi, çoğu zaman çocukları sıkıntıya sokmaz. Eylemlerinin sonuçlarının olacağını biliyorlarsa, kuralları çiğneme olasılığı daha düşüktür. Fakat çocuklarında bilinçli varlıklar olduğunu unutmayın. Onlara çizdiğiniz sınırları test edeceklerdir. Çocuğunuzun dışarı çıkıp zaman zaman yaramazlık yapması oldukça normaldir.

Çocuklar büyümeye başladığında yetenekleri ortaya çıkmaya başlar. Gençlik yıllarına ulaştıklarında çocukluk yıllarında çizilen sınırlarını sorgular. Bu noktada kendi doğru ve yanlış duygularını geliştirerek haksız veya gereksiz olduğunu düşündükleri kuralları reddetmeye başlayacaktır.

Büyüyen çocuklar isyan etmeye başladığında, ebeveynler bazen kontrolü tekrar kazanmak için onları sıkmak zorunda olduklarını düşünüyorlar. Ancak bu tip davranışlar çocuklar ile ebeveynleri arasında çatlaklar oluşturur.

Erken dönemde çocuklar, doğru ve yanlış arasındaki ayrımı yapamaz. Bu nedenle onları korumak için bazı disiplinler gereklidir. Yaralayıcı nesnelerden uzak durması, sıcak şeylere dokunmaması, yabacı kişiler ile konuşmaması gibi tedbirler olukça önemlidir. Bu tedbirlerde ceza sistemi uygulanabilir.

Ancak çocuklar büyüdükçe, kendileri için ayrım yapmaya başlayabilirler. Çocuklar büyüyüp değişmesine rağmen ebeveynler sınırlar ve ceza konusunda aynı tutumları devam ettirmektedir.

Bazı çocuklar bağımsız düşünmeye başlar. Bazı çocuklar ise cezalandırılmaktan korktuğu için itaatkar kalır. Bazı çocuklar ise ebeveynleriyle çatışmayı önlemek için sahte davranışlar sergileyip kendi kurallarını takip eder.

Asıl üzücü sonuç ise, kişinin anne ve babasının hala onları çocuk olarak gördüklerine inanarak, arkadaşlarıyla yetişkin ortamlarına katılmaya çalışmasıdır. Kötü insanlardan etkilenip alkol ve uyuşturucu alışkanlığı kazanan kişi sayısı önemsenecek kadar çoktur.

Kurallar ve Cezalar İle İyi Bir İletişim Kurulamaz.

Her çocuk hatta ve yaramazlık yapar. Şayet yaptıklarından dolayı çocuklara bir ceza verilecekse neden cezalandırıldıklarını açıklayın. Onlarla sakince konuşun. Anne ve babasının kızgın olmadığını, yaptığı kötü bir davranışın karşılığı olarak bu cezanın verildiğini anlayıp size daha fazla saygı duyacaktır.

Çocuklara seçim yapma imkanı tanıyın. Çocuklar hata yaparak doğruyu öğrenecektir.

Disiplin ve Ceza Her Zaman Son Taktiğiniz Olmalıdır

İyi bir çocuk yetiştirmek için ceza ve disipline güvenmeyin. Çocuklarınız ile konuşun ve dinleyin. Onlara olayların sebeplerini açıklayın ve onlarında nedenini açıklamalarına izin verin. Ortak bir zemine ulaştığınızda, sizinle birlikte hareket etme ihtimalleri yükselecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here